- Úvod >
- Najlepší hosting
Ako si vybrať najlepší hosting
7 tipov ako si vybrať najlepší hosting priamo pre Vás na mieru.
Pozrite si, na čo si treba dať pozor:
1. Počet prevádzkovaných domén
Hosting sa viaže na doménu. U niektorých poskytovateľov hostingu sa 1 hosting = 1 doména. Znamená to - keď si neskôr budete chcieť zaregistrovať ďaľšiu doménu, budete si musieť zaplatiť aj za ďalší hosting. Keď si potom rozpočítate, koľko zaplatíte za prevádzkovanie viacerých domén, potom už lacný hosting nie je najvýhodnejší.
Výhodnejší je hosting pre viac domén – multihosting. Pozrite si napríklad hosting kde už v základnom balíku 1 hosting = 3 domény. A na tých 3 doménach môžete aj nemusíte mať 3 rôzne webové stránky.
S doménami súvisí aj nastavenie mailových kont. Vrámci hostingu pre 3 domény môžete používať aj mailové adresy, so všetkými tromi doménami. Napríklad ak máte domény Slnko.sk Mesiac.sk a Hviezdy.sk tak môžete používať adresy info@slnko.sk info@hviezdy.sk info@mesiac.sk
2. Veľkosť poskytovaného priestoru
Veľa spoločností ponúka kapacitu stoviek megabajtov za veľmi výhodnú cenu, len aby vytlačili konkurenciu. Dokonca sú spoločnosti ktoré poskytujú neobmedzený webhosting. Slovo neobmedzený je v tomto prípade zavádzajúce, treba si prečítať definíciu „neobmedzeného hostingu“ v zmluvných podmienkach.
Na bežnú firemnú prezentáciu postačuje 50 MB (megabajtov).Ak Vám webhostingová spoločnosť ponúkne 2000 MB za dobrú cenu a ešte s možnosťou prevádzkovať na danom priestore pre viac domén neváhajte.
S väčším priestorom musíte počítať pri rozsiahlejších webových projektoch a eshopoch. Ale aj pri archivovaní súborov na webe a množstva obrázkov.
3. Rýchlosť a veľkosť prenosu
Aj pri tomto parametri treba vyberať podľa požiadaviek, aké sú kladené na webovú stránku / stránky. Ak nebudete uskladňovať súbory, obrázky vo veľkom rozsahu nepotrebujete extrémne rýchly prenos dát. Dokonca aj zvyčajne používané stránky HTML s veľkou výmenou informácií, využívajú iba niekoľko gigabajtov z celkovej maximálnej kapacity.
Opäť si treba dať pozor na firmy, ktoré ponúkajú neobmedzenú kapacitu prenosu a dobre si prečítať zmluvné podmienky. 5000 MB prenos bohato stačí pre malý až stredný rozsah podnikania alebo pre osobnú stránku.
4. Technická podpora
Technická podpora je dôležitá vec pri výbere web hostingu.
Poskytuje webhostingová firma hot-line? Je potrebné, aby ste sa mali s kým poradiť, ak Vám prestali chodiť maily. A tiež, aby ste mali komu zavolať, ak počas práce na webe potrebujete dôležitú informáciu od poskytovateľa webpriestoru.
5. Garancia dostupnosti
Vaša webová stránka by mala byť dostupná non-stop na internete. Avšak každý server potrebuje aspoň krátky čas na údržbu. Žiadna webhostingová spoločnosť Vám nezabezpečí 100 % garanciu dostupnosti.
Väčšinou sa servisné zásahy na serveroch vykonávajú v čase, keď je najnižšia prevádzka. Vyberte si spoločnosť, ktorá nemá časté ani dlhodobé výpadky. Tie väčšinou signalizujú, že servery sú už staršie, menej spoľahlivé a vyžadujú častú a náročnejšiu údržbu. Vítanou službou je aj 24 hodinový monitoring funkčnosti www stránok.
6. Zálohovanie dát
Zálohovanie úzko súvisí s bezpečnosťou vašich dát.
Zálohované dáta by mali byť fyzicky na iných severoch než ostré dáta a umiestnené na rôznych miestach. Potom pri výpadku, alebo hackerskom útoku nemôže dôjsť k dlhodobému prerušeniu služieb.
Súčasne zálohovanie súvisí aj s užívateľským komfortom.
Ak máte k dispozícií zálohy staré 24 hodín, nie je problém obnoviť web. Ocenite to pri rôznych situáciách.
Napríklad ak potrebujete rýchlo obnoviť webovú stránku preto, že ste na nej spravili chybné úpravy a chcete ju dať do pôvodného stavu pred úpravami. Alebo pri chybnom exporte ciem do eshopu a pod. Vtedy obnovenie webu z databázy starej 24 hodín je veľmi vítanou službou.
7. Pozor na free hosting, t.j. hosting zadarmo
Prečo vôbec platiť za hosting, ktorý môžem mať aj zadarmo?
Na túto otázku je len jedna odpoveď: Keď za niečo neplatíte, nemôžete to ani reklamovať. To znamená, ak vám zo dňa na deň prestane fungovať www stránka, nemáte žiadnu možnosť, ako to zmeniť a reklamovať. Prečítajte si viac o výhodách a úskaliach free webhostingu.